معرفی بتن سبک هوادار اتوکلاو شده (AAC)

سلام

بتن هوادار اتوکلاو شده یا همان بتن گازی اتوکلاوی شامل مواد اولیه زیر می باشد:

1- ماسه میکرونیزه سیلیسی با خلوص حداقل 85% به میزان 400 تا 500 کیلوگرم در هر مترمکعب

2- آهک آزاد (هیدراته نباشد) 100 تا 200 کیلوگرم در هر متر مکعب

3- سیمان 70 - 150 کیلوگرم در هر مترمکعب

4- پودر آلومینیوم 0.3 تا 1 کیلوگرم در هرمتر مکعب

5- فوق روان کننده و سایر افزودنیهای بتنی

فرآیند تولید:

ابتدا مواد اولیه پس از توزین به داخل میکسر هدایت می شوند در این مرحله مواد اولیه با یکدیگر مخلوط شده و به داخل قالبها ریخته می شوند از آنجایی که برخی از محصولات تولیدی این نوع بتن سبک مسلح هستند در اینصورت بایستی مشهای مناسب در داخل قالب قبل از بتن ریزی قرار گیرد.

بعد از این مرحله با واکنش پودر آلومینیوم با مخلوط بتنی به اصطلاح کیک اولیه شکل گرفته و آماده برش می باشند بعد از برش قطعات وارد اتوکلاو شده و بعد از انجام واکنشهای لازم بین آهک و سیلیس و تشکیل سیلیکات کلسیم محصول تولید آماده عرضه به بازار می شود:

برآورد راه اندازی کارخانه:

- 500متر مکعب در روز خط تولیدی از اروپا 20 تا 25 میلیارد تومان

-300 مترمکعب در روز تولید از کشور چین 9 تا 12 میلیارد تومان.

تاریخچه:

 احداث کارخانجات این نوع بتن سبک در ایران به سال52مرتبط است ولی راه اندازی اولین واحد بتن هوادار ااتوکلاو شده مربوط به سال 1365 می باشد با نام تجاری سیپورکس.

شرکت مذکور در سالنی به مساحت 20000متر مربع قرار گرفته و به وسیله ماشین آلاتی که اکثر آنها ساخت کشورهای سوئد و آلمان می‌باشند و همچنین اتو کلاوهای مربوطه قادر به تولید 480متر مکعب محصول در روز است. محصول این واحد بتن سبک است که برای ساخت پانل‌های دیواری و سقفی و سایر استفاده‌های ساختمانی مصرف دارد که متاسفانه به دلیل مشکلات عدیده ای در حال حاضر تولید ندارد آخرین شنیده ها نیز حاکی از آن است که این مجموعه توسط گروه ایرانیت خریداری شده است.

کارخانه سیپورکس در کیلومتر 83بزرگراه تهران- قزوین در جوار معادن سیمان، سیلیس و آهک و روبه‌روی کارخانه سیمان آبیک واقع شده است.


دیگر کارخانه تولید این محصول (هبلکس) توسط مرحوم علی اکبر بجستانی مقدم در ایران راه اندازی گردید که در همان سال 1367 وقف آستان قدس رضوی گردید روحش شاد

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و یا مشاوره در خصوص راه اندازی این خط تولید با من تماس بگیرید:

moaraldo@gmail.com

/ 5 نظر / 82 بازدید
جواد

با سلام دوست عزیز، با این طرح اختلاط چگالی به حدود 1000 خواهد رسید. [نیشخند]

جواد

با سلام، حتماً میدانید که در ایده آل ترین حالت حدود 25 تا 30 درصد وزنی سیمان، آب در واکنش هیدراتاسیون جذب می شود و تحت هیچ شرایطی قابل خروج نیست.

جواد

با سلام، البته سخن لسان الغیب درست است اما این ترکیب حداکثر 25 درصد از ساختار را تشکیبل می دهد. به هر حال از اینکه این مباحث مطرح شود باعث افزایش آگاهی خواهد شد. موفق باشید.

حمید

با سلام وتشکر فراوان لطفا در خصوص تهیه سیلیس و خردایش آن ، توضیحاتی ارائه فرمایید. و اینکه خردایش سیلیس تا حد میکرونیزه چقدر تاثیر در اقتصادی بودن طرح تولید دارد. عمده مواد اولیه این بتن سیلیس میباشد.آیا خرید معدن سیلیس وتهیه ماسه سیلیسی توجیه دارد.

علي بشاش

دوست عزيز سلام خوشحالم ميبينم همچنان فعاليد... اگه دكتر رو ديديد سلام برسونيد موفق باشيد ...