محمد علیدوستی
تماس با من 09122334668 همراه moaraldo@gmail.com
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ محمد علیدوستی
آرشیو وبلاگ
      بتن سبک- LightWeight Concrete (در این وبلاگ ضمن بررسی انواع بتن های سبک اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار می دهم- moaraldo@gmail.com)
  نویسنده: محمد علیدوستی - یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸٥

سلام

امروز راجع به بتن سبک توليد شده با سنگ پا با شما صحبت می کنم.

سنگ پا يا همون pumice علمی مجموعه ای از کف های آتش فشانی هست که به سرعت سرد شده و متخلخل باقی مانده است. البته ياد آوری می کنم که به پوکه های معدنی که دارای فضای متخلخل کمتری نسبت به سنگ پا هستند نيز pumice می گويند که منظور ما در اينجا همان سنگ پای به اصطلاح حمامی هستش.

سنگ پاهای داخل ايران به سه شکل عمده می باشند:

۱- سنگ پای شيستی که به رنگهای معمولاْ قهوه ای مايل به قرمز ديده می شوند۲- سنگ پاهای سيليسی که دارای ذرات درخشانی می باشند۳- سنگ پاهايی با عناصر فلزی نظير اکسيدآهن.

بهترين نوع برای توليد بتن سبک نوع دوم يا همان سنگ پای سيليسي می باشد.

بتن سبکدانه ای که با استفاده از سنگ پا توليد می شود دارای رفتارها متفاوتی است که هنوز به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته در اين رابطه يک مقاله بسيار عالی به زبان انگليسی دارم که اگر دوستانی خواستند اطلاعات بدست بياورند تقديم حضورشان خواهم کرد.

يک نکته بسيار مهم: بهترين روش اختلاطی که در رابطه با توليد بتن سبک با سنگ پا شخصاْ تجربه کرده ام اضافه کردن سنگ پا در آخرين مرحله توليد بتن می باشد و اگر تابه حال امتحان نکرده ايد حتماْ تجربه کنيد حداقل ۲۵٪ افزايش مقاومت خواهيد داشت.

 

  نظرات ()
  نویسنده: محمد علیدوستی - جمعه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٥

سلام

ليست مقالات موجود که می تونم براتون بفرستم:

بتن سبک-بتن سبکدانه-مقاوم سازی با بتن سبک-مديريت بتن در حين اجرا و بعد از اجرا-معرفی روشی جهت کنترل کيفيت ليکا-عملکرد ميکروسيليس و نانو سيليس.

در ضمن دوستان عزيز استفاده از مقالات فوق فقط باذکر منبع مجاز می باشد.

يکی از دوستان هم در مورد مسابقات بتن سوال کرده

خدمت شما عرض کنم مسابقات بتن برای سال چهارم امسال هم بر گزار می گردد فعلا همون آيين نامه مسابقات پارسال بر قرار می باشد . در مجموع سه مسابقه عمومی برای دانشجويان برگزار می گردد:۱- انجمن بتن ايران به نشانی www.ICI.ir و۲- انجمن بتن آمريکا شاخه ايران ۳- باشگاه دانش پژوهان جوان کهمتعلق به دانشگاه آزاد هست و امسال دانشگاه آزاد قزوين ميزبان می باشد.

  نظرات ()
  نویسنده: محمد علیدوستی - چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٥

اخطار اخطار

به سازندگان محترم ساختمانها ومصالح فروشان اخيرا تعدادی از افراد که به خيالشان کشف جديدی کرده انداقدام به توليد بتن سبک با يونوليت عادی نمودندازهمين جا خدمت شما سروران عرض می کنم يونوليت معمولی از سمی ترين و خطرناک ترين ساخته های دست بشری است که برای اثبات اين ادعا همين بس که هيتلر از آن استفاده ضدبشری میکرده البته نوعی از اين يونوليت نيز توليد می شود که مشکلی ايجاد نمی کند که حتی خوشباورترين افراد در ايران نيز به استفاده توليد کنندگان از اين نوع خاص يونوليت شک می کنند.

 

  نظرات ()
  نویسنده: محمد علیدوستی - چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٥

سلام

دوستان عزيز از تهران-نجف آباد-اروميه و کاشان مقالات را برای شما فرستادم اميدوارم مفيد بوده باشد.

  نظرات ()
  نویسنده: محمد علیدوستی - یکشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸٥

سلام

به اطلاع علاقه مندان ميرسانم که کميته بتن سبک انجمن بتن ايران که يکی از فعالترين کميته های اين انجمن می باشد در حال جمع آوری اطلاعات جهت انتشار يک HANDBOOK کاربردی در مورد استفاده ازبتن سبک می باشد اگر شما نيز در صنعت بتن سبک نقشی داريد و يا منابع اطلاعات مفيدی در زمينه بتن سبک  داريد لطفا با m.alidousti@construction.st و يا با شماره ۰۹۱۲۲۳۳۴۶۶۸ تماس بگيريد.

  نظرات ()
  نویسنده: محمد علیدوستی - یکشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸٥

سلام

يکی از دوستان خواستار توضيحی شده در مورد اينکه چرا سازه سبکتر در برابر زلزله مقاو تر است. البته دوست عزيزمون قطعا در رشته عمران يا رشته های مرتبط تحصيل نکرده اند و وظيفه ماست که عموم مردم را با سبک سازی آشنا کنيم:

در اول اين نکته را ذکر کنم که زلزله بر خلاف نظر عموم يک نيرو نيست بلکه شتاب است. يعنی همان a در فيزيک مکانيک و عموما برحسب g شتاب جاذبه زمين بيان می گردد اين شتاب برای تبديل شدن به نيرو و اثر گذاری نياز به جرم دارد يعنی همان رابطه معروف:

F=m a

مشاهده می کنيد که نيروی ناشی از زلزله با جرم رابطه مستقيم دارد پس با جرم کمتر از نيروی ناشی از شتاب زلزله می کاهيم. 

  نظرات ()
  نویسنده: محمد علیدوستی - یکشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸٥

سلام

يکی از دوستان خواسته در مورد استفاده از ميکروسيليس توضيحاتی را تقديم کنم:

ميکرو سيليس يکی از محصولات فرعی کارخانجات بوده که از آن به عنوان غبار مزاحم ياد می کردند اندازه آنها هم که ازايمشون معلوم است.از آنجايی که مقداری از ژل سيمان بعد از واکنش کاملاْ مورد استفاده قرار نمی گيرد اين مانده با ميکروسيليس واکنش داده و به مراتب سخت تر می گردد و به همين جهت در روزهای اول به مقاومت بالايی می رسد.

در ضمن ميکروسيليس با توجه به اندازه کوچک خود عامل مهمی در کاهش تخلخل می باشد.

متاسفانه بعد از ورود اين محصول ارزشمند به ايران عزيز از آن به درستی استفاده نگرديد و به همين جهت در افکار مهندسين به خوبی از آن ياد نمی شود.

ذکر چند مورد در استفاده از ميکروسيليس ضروری می باشد:

۱- ميکروسيليس همواره بر حسب درصدی از سيمان مورد استفاده قرار می گيرد و به جای سيمان وارد طرح می گردد به عنوان مثال اگر شما ۱۰۰ کيلوگرم سيمان در طرحی داريد که در آن از ۹ درصد ميکروسيليس استفاده می گردد به اينصورت است که شما بايد ۹ کيلو ميکروسيليس و ۹۱ کيلو سيمان داشته باشد.

۲- معمولاْ استفاده بيش از ۱۰ تا ۱۵ در صد ميکروسيليس توصيه نمی گردد. مگر در بتنهای خاص.

۳- ميکروسيليس به علت قطر کم در صد جذب آب بالايی دارد و به همين دليل بايد به ميکروسيليس آب لازم را رساند معمولاْ عمل آوری ميکروسيليس با آب و قبل اختلاط صورت می پذيرد فراموش نشود در اين صورت بايد هم ورن ميکروسيليس آب به آن اضافه شود و کاملاْ مخلوط گردد.فراموش نکنيد آب اضافه شده به ميکروسيليس را از آب طرح اختلاط کم کنيد.

۴- بهترين زمان برای اضافه کردن ژل ميکروسيليس قبل از اضافه کردن سيمان و به سنگدانه ها می باشد و بايد آنها را کاملاْ مخلوط نماييم.

در صورتی که توضيح بيشتری نياز داشتيد email بزنيد... چشم.

  نظرات ()
  نویسنده: محمد علیدوستی - جمعه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸٥

سلام

به وبلاگ بتن سبک خوش آمديد

خوشحال خواهم شد تا اگر سوالی در زمينه بتن سبک داريد پاسخگو باشم.

 

  نظرات ()
  نویسنده: محمد علیدوستی - جمعه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸٥

سلام

چند تا Email داشتم که فايل مقاله ها رو براشون فرستادم.

در مورد تکنولوژی توليد اين بتن کفی که الان توی بازار مصالح داره مثل طلا می شه(می توانيد از ساختمان سازها بپرسيد برای خريد هبلکس چقدر بايد تو نوبت باشند) چند شرکت خاص مشغول به فعاليت هستند از اين تعداد تنها يکی دو تا شرکت معتبر هشتند اگر دوست داشتيد می تونم اطلاعات کاملی براتون بفرستم.

همه بايد دست به دست همديگر بديم تا ساختمانهامون سبک و سبکتر و در برابر زلزله مقاوم تر باشه.

  نظرات ()
  نویسنده: محمد علیدوستی - پنجشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸٥

سلام

آيا می دانيد که يکی از روشهای مقاوم سازی سازه ها استفاده از بتن سبک می باشد.

البته فراموش نشود که بتن بکار گرفته شده از نوع پرمقاومت می باشد.

يکی از راههای افزايش مقاومت بتن سبک استفاده از افزودنی ها می باشد که

 متاسفانه با توجه به وجود افزودنی هايی با کيفيت مطلوب هنوز بسياری از توليد

کنندگان قادر به استفاده صحيح از آنها نيستند.

قطعاْ داشتن مهارت لازمه توليد بتن با افزودنی می باشد اگر در زمينه و يا افزودنی خاصی سوالی داريد مطرح کنيد تا اگر توانستم پاسخ بدهم.

  نظرات ()
  نویسنده: محمد علیدوستی - چهارشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸٥

سلام

اين هم يک مطلب جديد برای شما علاقه مندان

در ضمن اين مقاله در سايت Civilica به فروش گذاشته شده

حالا حساب کنيد پرتغال فروش را....

دوستان گرامی در صورتی که مقاله را بصورت کامل می خواهيد email بزنيد در اسرع وقت براتون ميفرستم.

 

بررسی خواص بتن با سبکدانه

تهیه کننده: مهندس محمدعلیدوستی

پست اکترونیکی: m.alidousti@construction.st

چکیده:

با استفاده روز افزون از بتن با سبکدانه سعی برآن شده تا با افزایش مقاومت آن بتوان در مراحل مختلف کاری از آن استفاده نمود، البته ناشناخته بودن رفتار واقعی این نوع بتن در شرایط مختلف همواره مانع از استفاده و سیع آن گردیده که در سالهای اخیر کشورهای پیشرفته با انجام مطالعات و تحقیقات گسترده سعی بر آشنایی بیش از پیش با این نوع بتن کارا دارند.

در تحقیق سعی بر آن شده تا با جمـع آوری اطلاعات از آزمایشهــای متعددی که برروی بتـــن با سبکــدانه یا LWAC (LightWeight Aggregate Concrete)در سراسر دنیا بویژه در اروپا و آمریکا انجام گرفته، بتوانیم رفتار این نوع از بتن را که در سالهای اخیر کاربرد و پیشرفت فراوانی داشته بهتر بشناسیم.

کلید واژه ها:

بتن،سنگدانه،بتن سبکدانه، منحنی تنش کرنش، مقاومت فشاری، انقباض، آتش سوزی.

1- مقدمه:

با گذشت سالها از پیدایش سیمان و بتن و همچنین به کاربردن روشهای نوین در تولید آنها، روز بروز بر دامنه کابرد آنها افزوده می شود، و هر روز شاهد برطرف شدن مشکلات و نیز افزایش مزایای استفاده از آنها هستیم.

یکی از مشکلاتی که در استفاده از بتن همواره مطرح بوده سنگینی و به عبارت علمی وزن مخصوص بالایآن می باشد که خوشبختانه با پیشرفت های انجام شده، شاهد تولید بتن هایی هستیم که با افزایش مقاومت وکاهش وزن مخصوص همراه است. کاهش وزن در بتن با ترفندهای مختلفی( مانند استفاده از مواد هوازا وجایگزینی سنگدانه هابا سنگدانه های سبک و...) صورت می پذیرد که بتن با سنگدانه سبک کاربرد سازه ای بیشتری دارد.اکثر این سنگدانه ها بر پایه رس منبسط شده می باشندکه با عناوین مختلف تجاری مانند: Argex,fibo,liapor,lica و غیره در کشورهای مختلف کاربرد دارند.استفاده از بتن سبک علاوه بر کاهش بار مرده و در نتیجه وزن ساختمان، موجب آن می شود تا شدت نیروی زلزله وارد بر ساختمان نیز کاسته شود.

البته باید یادآور شد؛ متاسفانه در ایران با توجه به کیفیت پائین سنگدانه های سبک، دستیابی به مقاومتهای بالای این نوع بتن با دشواری همراه است و امیدواریم با انجام تحقیقات و سرمایه گذاری مناسب شاهد تولید سبکدانه هائی با کیفیت و ارزان باشیم.

از آنجائی که بتن های سبکدانه دارای وزن مخصوصو مقاومت فشاری متفاوتی هستند لازم است مرز بین بتن سبک سازه ای و غیر سازه ای را مشخص نمائیم.

 

2- بتن سبک سازه ای(Structural Lightweight concrete):

بتن سبک سازه ای بتنی است که دارای وزن مخصوصی بین1440 تا 1840 کیلوگرم برمتر مکعب و مقاومت فشاری بالای17 Mpa و یا 2500 Psi باشد.در اکثر این بتن ها درشتدانه ها از نوع سبک وزن بوده و همچنین می توان قسمتی ویا کل ریزدانه را با محصولات سبک وزن جایگزین نمود.

مقاومت نمونه های بتنی سبک سازه ای با وزن مخصوص رابطه ای لگاریتمی دارد که در زیر مشاهده می کنید:

نمودار1: رابطه بین چگالی و مقاومت بتن سبک سازه ای

 

3- انتخاب مواد مناسب جهت طرح اختلاط بتن با سبکدانه:

در ابتدا برای رسیدن به مشخصات بتن مورد نظر باید نوع مواد ترکیب شونده در طرح اختلاط تعیین شوند. معمولاً مقاومت فشاری و وزن مخصوص بتن خشک شده در گرمخانه، معین می باشد به علاوه مواد مخلوط شونده باید یک ماده همگن را تشکیل دهند که تمایلی به جدا شدگی در آنها وجود نداشته باشد. این بدین معنی است که وزن مخصوص مواد مخلوط ما نباید اختلاف زیادی داشته باشند. بطورکلی دو راه برای تولید بتن سبک وجود دارد یکی استفاده از سنگدانه هائی با مقاومت بالاو ملات با مقاومت کم و یا به کارگیری سنگدانه هائی با مقاومت کم و استفاده از ملات با مقاومت بالا. هر کدام از این دو نوع اختلاط به خاطر نسبت سختی متفاوت بر روی رفتار سازه تاثیر خواهند گذاشت و البته انتقال فشار در داخل بتن تا حد زیادی به سختی مواد ترکیبی آن وابسته می باشد. در بتن هایی با وزن معمولی(NWC:Normal Weight Concrete) انتقال بار در بتن توسط سختی سنگدانه ها و نیز لایه ملات میانی آنها صورت می پذیرد ولی در بتن با سبکدانه به علت کاهش سختی سنگدانه ها متفاوت می باشد و به همین علت گسیختگی در نوار میانی سنگدانه ها بعد از آن صورت می پذیرد که سنگدانه ها به گسیختگی می رسند.

و با انتخاب سبکدانه هائی با وزن مخصوص متفاوت؛ بتن هایی با وزن مخصوص و رفتار متفاوت داریم که در شکل 3 دیاگرام تنش کرنش بتن هایی با وزن مخصوص متفاوت را مشاهده می کنید:

 

نمودار2: رفتار دو نمونه بتنی با مقاومت تقریباً یکسان ولی با چگالی متفاوت

 

4- بررسی رفتاری و منحنی تنش - کرنش در بتن باسنگدانه سبک:

یکی از مهمترین پارامترهای به کار گرفته شده در طراحی، رفتارمصالح در برابر بارهای وارده میباشد؛ قطعاً در بتن نیز بررسی رفتاری بتن در برابر بارهای وارده می تواند مهندسین را در طراحی اعضا مناسبسازه ای یاری بخشد. منحنی تنش و کرنش در بتن های معمولی را سالها مورد تحلیل قرار داده اند و بر حسب نوع سیستم سازه ای از آن در آئین نامه های مختلف طراحی، استفاده نموده اند.

در اینجا سعـی بر آن داریم تا با استفــاده از نتایج آزمایشگاهـی مقایســه ای داشتـه باشیم از رفتـار(مخصوصاً دیاگرام تنـش-کرنـش و مدول الاستیسیتهE) بتن با سبکــــدانه وبتـن معمولــی که مقاومت فشـاری تقریباً یکسانی دارند. این نکته را فراموش نکنیم که بتــن با سبکــدانه،که مقاومتی در حد بتن های معمولی دارد جزو بتن های سبک با مقاومـت بالا می باشد و این نکتــه؛ یعنـی مقاومت بالای عضــو مورد آزمایـش می تواند ما را در درک بهتـر نتایـج بدست آمده یاری نماید پس به واقع نتایج گرفت شده برروی بتن سبکدانه و پر مقاومت[High Strength Lightweight Aggregate Concrete(HSLWAC)] می باشد. لازم به ذکر است که استاندارد DIN4219 برخلاف سایر استانداردهای بین المللی مدول الاستیسیته را بر حسب مقاومت فشاری و دانستیته می داند،که برای اصلاح آن (مدول الاستیسیته محاسباتی) از ضریب کاهشی روبرو استفاده می شود:    h=(r/2,4)²که در آن r همان وزن مخصوص بتن مورد آزمایش می باشد

5- بررسی کلی رفتار بتن سبکدانه و منحنی تنش-کرنش در آن:

در بتن معمولی هنگامی که شکست رخ می دهد نمی توان مطمئناً گفت که شکست اولیه در ملات رخ داده یا سنگدانه و شکست تقریباً همزمان رخ می دهد؛ در حالیکه، در بتن مورد بحث ما سنگدانه های سبک که قاعدتاً دارای خلل و فرج زیادی هستند تاب تحمل بار وارده را نداشته و یکباره شروع به شکست می کنند ابتدا ترکها پدیدار شده و سپس شکست صورت می پذیرد که بصورت ترکهای طولی، جداشدگی قسمتی از نمونه و ترکهای مایل می باشد.که در شکل1 قابل مشاهده است:

شکل 1

کرنش در هنگام گسیختگی یک نمونه بتن سبک را می توان در نمودار3 مشاهده نمود:

 

نمودار3 : دیاگرام ساده تنش و کرنش فشاری یک نمونه از بتن سبکدانه

همانگونه که در نمودار ملاحظه می کنید رفتار بتن با سبکدانه تقریباًخطی بوده و شباهت زیادی به رفتار بتن های با مقاومت بالا دارد.

آزمایشات دقیقتری برای تعیین رفتار بتن سبکدانه با دستگاههای پیشرفته صورت پذیرفته که منحنی آنها را در ذیل مشاهده می کنید:

 

نمودار4 : مربوط به دونوع بتن سبکدانه با مقاومت و وزن مخصوص مختلف می باشد

نمودار 5 نیزمقایسه ای است بین منحنی تنش وکرنش یک بتن معمولی(NC ) و بتن سبکدانه:

 

نمودار5: مقایسه رفتار بین بتن معمولی و بتن سبکدانه

همانطور که در نمودار ملاحظه می کنید تردی زیاد بتن سبکدانه کاملاً مشهود است. که باید این نکته را در طراحی اعضای سازه ای، با بتن سبک دانه در نظر داشت.استاندارد اروپائی ENV 1992-1-4 EC2“Design of LWAC with closed structure”دیاگرام تنش و کرنشی زیر را معرفی نموده :

نمودار6 : نمودار بکارگرفته شده در طراحی بر اساس استاندارد ENV 1992-1-4 EC2

 

 بطور کلی می توان نتیجه گرفت که با کاهش وزن مخصوص ؛کرنش نهائی افزایش می یابد.

 

6- بررسی جمع شدگی بتن( :(AUTOGENOUS AND DRYING SHRINKAGE

نمونه های بررسی شده برروی بتن با سبکدانه و مقاومت بالا است؛ درجه اشباع شدگی مصالح 100% و 50% میباشد. ابعاد قالبها شامل:

(prisms 50x50x200 mm3, 100x100x400 mm3, 150x150x600 mm3 ) است و در سنین 7 و 28 روزه مورد آزمایش قرار می گیرند.نسبت آب به سیمان پائین موجب حساس شدن بتن به مسئله جمع شدگیSHRINKAGE))می گردد ولی در بتن سبکدانه، با جایگزینی درشت دانه ها با سبکدانه اشباع شده جمع شدگی خود بخودی بتن کاهش می یابد و آب درون سبکدانه ها میزان جمع شدگی بتن را کاهش می دهد.و در صورت جابجائی کامل درشت دانه ها با سبکدانه اشباع شده در ساعت اولیه بتن ریزی شاهد تورم بتن خواهیم بود و این تورم برای ماه ها ادامه می یابد. بتن ترکیب شده با ریز دانه های سبک ، تورم بیشتری نسبت به زمانی دارد که بادرشت دانه سبک ترکیب شده باشدو در صورتیکه که به یک میزان اشباع شده باشند. رطوبت نسبی بتن در زمانهای اولیه تاثیری بر جمع شدگی بتن دارد اما در دراز مدت تاثیر آن مشاهده می شود.

در ذیل ترکیبات مورد آزمایش قرارگرفته را مشاهده می کنید:

جدول 1: مشخصات 5 طرح مورد آزمایش

در تمامی طرح ها مخلوطی از سیمان پرتلند (CEM I) و سیمان سر باره ای  (( CEM III استفاده گردیده..

میزان جمع شدگی خود بخودی برای طرحهای I وII و III در قالبهای 10×10×40 که به صورت عمودی قرار گرفته اند مورد آزمایش قرار می گیرند. اندازه گیری یک روز بعد از بتن ریزی آغاز شده و نمونه ها در دمای اتاق 2 20 درجه سانتی گراد نگه داری می شوند. واندازه گیری جمع شدگی بعد از خشک شدن ( (Drying shrinkageپس از 7 و 28 روزگی انجام گرفته است.

نمونه ها در اتاقی با درجه رطوبت 50% و دمای 20 درجه سانتی گرادی نگهداری شده اند. ابعاد نمونه های مورد آزمایش  100x100x400   برای طرح مرجع I و برای طرح 2 از ابعاد 600×150×150 و نیز 200×50×50 استفاده شده است. اندازه گیری جمع شدگی بتن دو بار صورت پذیرفته که منحنی جمع شدگی، میانگین دو بار اندازه گیری می باشد. برای طرح IVو Vتنها جمع شدگی خود بخودی اندازه گیری شده است. جمع شدگی خود بخودی تا یک هفته بعد از قالب گیری اندازه گیری می شود.

 

6-1نتایج بدست آمده:

 

6-1-1مقاومت فشاری:

مقاومت فشاری بتن ها ی مورد آزمایش برروی نمونه های مکعبی به ابعاد 15×15×15 سانتیمتر بدست آمده و شرایط عمل آوری نیز رطوبت 99% و دمای 20 درجه سانتی گراد می باشد.

مقاومت متوسط فشاری 7 ، 14 و 28 روزه در جدول زیر قابل مشاهده می باشد:

جدول2: مقاومت فشاری 14،7و28 روزه طرحهای جدول 1

مقاومتهای بدست آمده در آزمایشهای IIIو V به علت درجه اشباع پائین تر سنگدانه ها نسبت به طرح های II و IV بالا تر می باشد.

6-1- 2مقدار جمع شدگی خودبخودی(Autogenous Shrinkage) بتن عادی و بتن با سبک دانه:

میزان جمع شدگی خود بخودی برای طرحهای I وII و III در قالبهای 10×10×40 که به صورت عمودی قرار گرفته اند مورد آزمایش قرار می گیرند. اندازه گیری یک روز بعد از بتن ریزی آغاز شده و نمونه ها در دمای اتاق 2 20 درجه سانتی گراد نگه داری می شوند.

نتایج بدست آمده را برروی طرحهای Iو II و III مشاهده می کنید:

نمودار7 : میزان جمع شدگی خودبخودی در طرحهای I,II,III

نتایج بدست آمده برروی طرحهای V و IV :

نمودار 8: میزان جمع شدگی خودبخودی در طرحهایIV,V

6-1-3 میزان جمع شدگی بتن در سنین 7 و 28 روزه:

واندازه گیری جمع شدگی ناشی از خشک شدن  (Drying shrinkage)بعد از 7 یا 28 روز انجام گرفته است و در اتاقی با درجه رطوبت 50% و دمای 20 درجه سانتی گرادی نمونه ها نگهداری می شوند. ابعاد نمونه های مورد آزمایش 100x100x400 برای طرح مرجع I و برای طرح 2 از ابعاد 600×150×150 و نیز 200×50×50 استفاده گردیده است. اندازه گیری جمع شدگی بتن دو بار صورت پذیرفته که منحنی جمع شدگی، میانگین دو بار اندازه گیری می باشد.

نمودار9: : میزان جمع شدگی بعد از سنین 7و28 روزگی

6-2 نتایج آزمایشات:

آزمایش ها برروی نمونه های مکعبی بتن سبک که برای رسیدن به مقاومتMpa 65 طرح گردیده بود صورت پذیرفته است. پارامترهای مورد آزمایش قرارگرفته عبارتند از: میزان رطوبت سنگدانه هاو زمان سپری شده جهت خشک شدن نمونه ها. دربتن با سنگدانه سبک) (LWAC با سنگدانه هائی با درجه اشباع 100% و 50% شاهد تورم در یک عمر 90 روزه نمونه بتنی هستیم در حالی که دربتن با وزن معمولی ( (NWC میزان جمع شدگی تا کرنش µ470 اندازه گیری شده است . مقدار مجموع جمع شدگی بدست آمده در LWAC)) بسیار پائین می باشد و همچنین منحنی آن با منحنی NWC))تفاوت دارد: اولاً در LWAC جمع شدگی بتن آهسته تر صورت می پذیرد و ثانیاً مدت جمع شدگی دربتن با سبکدانه نسبتاً بیشتر ازبتن با وزن معمولی می باشد.اگر تغییر شکلهای نهائی به دقت مورد بررسی قرار بگیرد نتیجه می گیریم که میزان جمع شدگی در بتن باسبکدانه در سن 90 روزگی بسیار کم بوده و یا حتی دچار تورم نیزهست. آب اشباع جهت سبکدانه ها در بتن با سبکدانه سبب بوجود آمدن رطوبت در داخل بتن می گردد که تاثیر بر میزان جمع شدگی بتن دارد.

7- مقاومت در برابر آتش سوزی:

برطبق بسیاری از گزارشات و نتایج آزمایشگاهی در آمریکابتن با سبکدانه(LWAC) مقاومت بهتری در برابر آتش نسبت به NDC (Normal Density Concrete) دارد. اما در کشور نروژ نتایج متناقضی بدست آمده است. شاید این تناقض ناشی از نوع آتش باشد (i.e. cellulose fire and hydrocarbon fire)؛ Cellulose fire که ISO-fire نیز نامیده می شود؛ در استاندارد اروپائی ISO 804 تعریف شده که دقیقاً مطابق با استانداردDIN 4102 آلمان است. در آمریکا و کانادا ISO- fire در استاندارد ASTM E119 طبقه بندی شده است، ASTM E119 شباهت زیادی با ISO 804 دارد وتنها در دقایق اولیه، میزان تولید حرارت بیشتری دارد واز این پس همگی آنها را Cellulose fire یا آتش سلولزی می نامیم. تفاوت اصلی میان hydrocarbon fire(“HC-fire”) و ISO-fire در این است که HC-fire در دقایق اولیـه، رشــد حرارتی بیشتری دارد کـه بیشترین مقدار حــرارت در (HC-fire(1100°C کمی بیشتر از( ISO- fire(1050°Cمی باشد.در نمودار زیرمنحنی استاندارد میزان حرارت وزمان دو گونه مختلف آتش را مشاهده می کنید:

نمودار11: مقایسه بین دو نوع آتش ISO-fireو HC-fire

در نمودارهای زیر میزان رشد حرارت را در یک نمونه بتن معمولی در برابر دو گونه آتش را در سطح و در عمق 20 و 10 میلی متری از سطح مشاهده می کنید:


نمودار12: میزان رشد حرارت بر اساس نوع حرارت دهی و عمق اندازه گیری در نمونه بتن های سبکدانه

 

نوع آتش تمامی منابعی که اعلام داشته اند بتن با سبک دانه مقاومت بهتری در برابر حرارت نسبت به بتن های معمولی دارد ISO-fire و منابعی که متضاد با آن اعلام کرده اند HC-fire بوده است.

با انجام آزمایشات متعدد برروی بتن با شبکدانه با مقاومت معمولی و نسبتW/Cعادی در برابر ISO-fire معلوم شد که: سازه های با بتن سبکدانه به این دلیل که رسانائی ضعیف تری که دارند پتانسیل مقاومت حرارتی بیشتری نسبت به ساختمانهای با بتن معمولی دارند پوشش روی این بتن ها عایق نسبتاً خوبی در برابر حرارت است.

اما در آشهای شدیدتر مانند HC-fire که فشاربخار ناشی از حرارت زیاد همانند یک نیروی خارجی به سطح بتن وارد می شود ، با عث جدائی و کنده شدن پوشش روئی بتن می گردد. بتن سبکدانه آب با قابلیت تبخیر زیادی نسبت به بتن معمولی دارد؛ زیرا در سنگدانه های سبک اشباع شده آب بیشتری وجود دارد به همین علت خطر جدا شدن در آن بیشتر است. ولی در بتن با سبکدانه و مقاومت بالا که نسبت آب به سیمان کمتری در آن وجود دارد می تواند در برابر HC-fire رفتاری مشابه ISO-fire داشته باشد.

نمودار زیر میزان تغییر مقاومت بتن با سبکدانه را در مقایسه با بتن معمولی، در دماهای مختلف و در مقایسه با مقاومت فشاری در دمای 20 درجه سانتی گراد و بر روی نمونه های 90 و 150 روزه را نمایش می دهد:

 

نمودار 13: تاثیر میزان حرارت برمقاومت فشاری بتن سبکدانه

8-نتیجه:

Øدر انتخاب مواد ترکیبی بتنِ سبکدانه این نکته را نباید فراموش کردکه وزن مخصوص مواد ترکیبی اختلاف زیادی نداشته باشند، تا بتوان بتن یکنواخت تریتولید کرد.

Øرفتار بتن با سبکدانه (دیاگرام تنش و کرنش فشاری) خطی تر از بتن های با وزن مخصوص معمـولی می باشد.

Øمدول الاستیسیته در بتن با سبکدانه،کمتر از بتن های با وزن مخصوص معمولی می باشد و به همین دلیل در کرنش بیشتری منهدم می گردند که استاندارد اروپائیDesign of LWAC with closed structure ENV 1992-1-4 EC2  مقدار آن را 0.0035 در نظر می گیرد. به عبارتی دیگر با کاهش وزن مخصوص مدول الاستیسیته کاهش و کرنش نهائی افزایش می یابد.

Øدر بررسیهای انجام شده برروی بتن سبکدانه با مقاومت بالا میزان جمع شدگی خودبخودی و جمع شدگی در طی زمان خشک شدن بسیار کم بوده و حتی دچار تورم نیز می گردند. با جابجایی درشت دانه ها با سبکدانه جمع شدگی کاهش و اگر از سبکدانه ریز به جای درشت دانه استفاده نماییم بتن دچار تورم نیز می گردد.

Øبتن های سبکدانه با مقاومت بالا در برابر آتش مقاوم تر از بتهای با وزن معمولی می باشند.

Øهرچه مقاومت بتن سبکدانه زیاد شود خواص بهتری پیدا می کند.

vبطور کلی استفاده از بتن های سبکدانه ای ضمن کاهش بار مرده سازه و نیز کاهش ترکهای معمول در بتن (به دلیل کم بودن میزان جمع شدگی) باعث کاهش هزینه ها گردیده و همچنین، خواص دیگر آنها ما نند مقاوم بودن در برابر آتش می تواند توجیه مناسبی جهت استفاده در ساختمان باشد.

9-مراجع:

[1]Guide for Structural Lightweight Aggregate Concrete, ACI 213R, American Concrete Institute, Farmington Hills, MI, www.concrete.org.

 

[2]EuroLightCon

Economic Design and Construction with Light Weight Aggregate Concrete

Document BE96-3942/R11, March 2000

 

 

[3]AUTOGENOUS AND DRYING SHRINKAGE OF LIGHTWEIGHT AGGREGATE CONCRETE AT EARLY AGES THE EFFECT OF SPECIMEN SIZE,

P. Lura and K. van Breugel , Delft University of Technology, The Netherlands

I. Maruyama ,Tokyo University, Japan

 

 

[4]FIRE RESISTANCE OF STRUCTURAL LIGHTWEIGHT AGGREGATE CONCRETE A LITERATURE SURVEY WITH FOCUS ON SPALLING

Jan Lindgård, Research Engineer,SINTEF Civil and Environmental Engineering

Cement and Concrete

7034 TRONDHEIM, Norway

Tor Arne Hammer, Senior Research Engineer, SINTEF Civil and Environmental Engineering Cement and Concrete

7034 TRONDHEIM, Norway

 

[5]Stress Strain Curves of Lightweight Concrete

& Properties of Different Matrixes and LWAs and their Influences on the Behaviour of Structural LWAC

Thorsten Faust1 , Dipl.-Ing., Institut für Massivbau und Baustofftechnologie, Universität Leipzig

 

 

 

 

 

 

 

  نظرات ()
  نویسنده: محمد علیدوستی - چهارشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸٥

سلام

به اطلاع علاقه مندان ميرسانم که کميته بتن سبک انجمن بتن ايران که يکی از فعالترين کميته های اين انجمن می باشد در حال جمع آوری اطلاعات جهت انتشار يک HANDBOOK کاربردی در مورد استفاده ازبتن سبک می باشد اگر شما نيز در صنعت بتن سبک نقشی داريد و يا منابع اطلاعات مفيدی در زمينه بتن سبک  داريد لطفا با m.alidousti@construction.st و يا با شماره ۰۹۱۲۲۳۳۴۶۶۸ تماس بگيريد.

  نظرات ()
بتن سبک نویسنده: محمد علیدوستی - پنجشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٥

باسمه تعالی

 

 

 

 

 

بتن سبک(LightWeight Concrete)

                               تهیه کننده: مهندس محمّد علیدوستی

 

                                                    

  

 

 

 

چکیده:

با گسترش استفاده از بتن سبک در سراسر دنیا بویژه در کشورهای پیشرفته و شکل گیری آیین نامه های اجرایی آنها، متاسفانه این نوع بتن که دارای قابلیت های منحصر به فردی می باشد در کشورمان هنوز شناخته شده نیست؛ در این مقاله سعی برآن شده تا با معرفی انواع این بتن کارا، جامعه ساختمانی بیش از پیش با بتن سبک و موارد کاربرد آن آشنا شوند.

 

لغات کلیدی: بتن، بتن سبک،بارمرده، بتن سبک سازه ای، بتن کفی ،  Cellular  Lightweight Concrete(CLC)، Autoclaved Aerated Concrete(AAC)،Autoclaved Cellular Concrete (ACC) ، Leca

 

 

 

مقدمه:

بی شک، بشر زمانی پیشرفت و تمدن را تجربه کرد که برای مدتی طولانی، در محل مشخصی سکونت یافت؛ دیگر توان بشر صرف مهاجرت های طولانی نمی شد و برای برطرف کردن مشکلات به راه حلهای تازه و افکار تازه ای روی آورد. برای ماندگار شدن در مکانی ثابت، بدون شک، داشتن خانه ی مناسب دقدقه اصلی آنها بوده، خانه ای که آنها را در برابر بلایای طبیعی، حمله وحوش و حتی بیگانگان محافظت کند؛ پیشینیان با توجه به این که امکانات حمل و نقل محدودی داشتند، برای این منظور از مصالح در دسترس استفاده می کردند: چوب، سنگ، گل، پوست احشام و...

بدون تردید، ماندگارترین این نوع مصالح که از تخت جمشید ایران تا اهرام مصر سالیان سال پایدار مانده سنگ است؛ اما سنگ به صورت اولیه؛ با توجه به شکل پذیری کم و حمل و نقل دشوار نمی تواند به عنوان مصالح اصلی در ساختمانهای امروزی کاربرد داشته باشد و این امر باعث شد که نوعی سنگ مصنوعی توسط بشر خلق گردد، که علاوه بر داشتن خواص سنگ مانند ماندگاری بالا و سازگاری با محیط اطراف، دارای قابلیتهایی مانند شکل پذیری مناسب وحمل آسان نیز باشد؛ امروزه این نوع مصالح را به نام بتن می شناسیم.

در دنیای پیشرفته امروزی و با توجه به پیشرفتهای صورت گرفته در زمینه های مختلف علمی، صنعت بتن نیزدچار تحول گردیده، تولید بتن سبک نیز حاصل همین پیشرفتها می باشد؛ بتنی که علاوه بر کاهش بار مرده ساختمان از نیروی وارد به سازه در اثر شتاب زلزله می کاهد و در صورت تخریب، وزن آوار حاصل نیز کاهش می یابد و امروزه آنرا به عنوان بتن قرن می نامند. بتن سبک با توجه به ویژه گیهای خاصی که دارد دارای کاربردهای مختلف می باشد، که برحسب وزن مخصوص ومقاومت فشاری آن تفکیک می گردد.

 

 

مزایای کاربرد بتن سبک:

-     با کاهش بار وارد بر روی فونداسیون، موجب کوچکتر شدن ابعاد آن، کمتر شدن تعداد و کوچکتر شدن شمعها و کاهش مقدار آرماتورهای و به طبع آن اجرای سریع تر و آسان تر فونداسیون می گردد.

-         کاهش بار مرده سبب کوچک تر شدن اعضا نگهدار می شود.

-         کاهش بار مرده بزور مستقیم باعث کاهش نیروهای لرزه ای وارد بر سازه می گردد.

-     در گسترش پلها می توان با استفاده از مواد سبک مانند بتن سبک می توان عرشه پل را جهت تحمل ترافیک بیشتر بزرگ ترنمود بدون اینکه تغییری در سازه و یا فونداسیون پل ایجاد کنیم.

-     با توجه به مقاومت مطلوب بتن سبکدانه در برابر آتش سوزی می توان از حداقل توصیه شده ضخامت بتن در کفها کاست(بیان شده در ACI-216) .

-         حمل و نقل قطعات پیش ساخته با بتن سبک بسیار راحت تر بوده و هزینه کمتری در بر دارد.

 

 

 

بتن سبک سازه ای(Structural Lightweight concrete):

آیین نامه های موجود در زمینه تولید بتن سبک تعاریف مختلفی در رابطه با بتن سبک سازه ای ارایه داده اند و بهترین تعریفی که اکثر آنها را پوشش بدهدبه قرار ذیل می باشد:

به بتنِ سبکی، سازه ای گفته می شود که دارای وزن مخصوصی بین1440 تا 1840  کیلوگرم برمتر مکعب و مقاومت فشاری بالای  17 Mpa و یا 2500 Psi باشد و از آنجایی که هر چقدر بتن سبکتر گردد شکل پذیری آن نیز کاهش می یابد، برای بتن سبک سازه ای مقدار حداقل وزن مخصوص در نظر گرفته می شود.

مقاومت نمونه های بتنی سبک سازه ای با وزن مخصوص رابطه ای تقریباً لگاریتمی دارد  و باتوجه به نوع بتن سبک دارای طیف مقاومتی متفاوتی میباشد.

 

 

چگونگی تولید بتن سبک:

بتن دارای دو جز اصلی می باشد:1- خمیرسیمان 2- سنگدانه؛ سبک سازی می تواند در هر دو جز صورت پذیرد،

که سبک سازی در هر قسمت دارای ویژگیهای خاص و با استفاده از روشهای متفاوتی صورت می گیرد.

 

1- سبک کردن خمیر سیمان:

برای این منظور از موادی با پایه حیوانی مانند: سم، شاخ،خون و دیگر اعضا احشام و یا مواد خاص شیمیایی استفاده میگردد؛ این مواد که حباب زا می باشند با ایجاد تخلخل در خمیر سیمان، وزن بتن تولیدی را کاهش می دهند. این نوع بتن سبک، بتن کفی یا گازی) (CLC Cellular  Lightweight Concrete نامیده می شود.

 مواد شرکت کننده در تر کیب این نوع بتن سبک عبارتند از:سیمان،ماسه،آهک(بسته به نوع بتن کفی)، مواد حبابزا،آب و افزودنی هایی مانند:میکرو سیلیس(Micro Silica)، فوق روان کننده ها(Super Plasticizer)، خاکستربادی (Fly Ash) ، الیاف پروپیلین،پلون و غیره.

البته نوعی از مواد حباب زا در پایین آوردن جذب آب بتن نیز کاربرد دارند؛ این مواد با ایجاد حفرات بسیار ریز که برای حداکثر قطر آنها استاندارد تعریف شده، حفرات موئینه داخل بتن را بسته و مانع از نفوذ آب در آنها می شود.

مواد حباب زا یا کف ساز شیمیایی، معمولاً از نظر محیط زیست تجزیه ناپذیرند و برای تامین پایداری آنها از کلراید استفاده می گردد و به این نکته باید توجه خاص نمود که خود کلراید، خورندگی زیادی در تماس با فولاد دارد؛ و از مواد حباب زا ی دارای کلراید نباید در بتن مسلح استفاده گردد و به همین دلیل بتن تولیدی با این مواد، دارای کاربرد سازه ای نمی باشند.

در تولید نوع دیگری از بتن کفی یا گازی از فوم استفاده می گردد به این نحو که فوم در داخل میکسر با بتن مخلوط گردیده و باعث کاهش وزن بتن تولیدی می گردد. امروزه با تولید فوم های ارزان قیمت، این نوع از بتن کفی کاربرد وسیعی پیدا کرده و با توجه به صرفه اقتصادی آن شرکتهای بزرگ ساختمانی اقدام به بکارگیری این نوع بتن کرده اند.

 

شکل(1)نحوه اضافه کرده فوم به داخل میکسر

 

بتن تولیدی با این روش دارای قابلیت های زیر می باشد:

-         کاهش وزن مخصوص.

-         کاستن هزینه تولید بتن.

-         افزایش اسلامپ بتن و در نتیجه آن می توان نسبت آب به سیمان طرح اختلاط را کاهش داد.

-         امکان شکل دهی مناسب به سطح بتن.

-         پمپ کردن آسان آن به طبقات.

-         مقاومت مطلوب در برابر یخ زدگی.

بتن سبک تولیدی با این روش(بتن کفی یاگازی) با توجه به تخلخل خمیر سیمان و مقاومت پایین آن که منتج به پایین آمدن مقاومت بتن تولیدی میگردد، کمتر به عنوان سازه ای کاربرد دارد و بیشتر در تولید مصالحی بکار می روند که نقش باربری کمی دارند در نمودار (1) رابطه بین چگالی بتن کفی و مقاومت 28 روزه آن را مشخص می نماید:

 

نمودار(1):رابطه بین چگالی بتن کفی و مقاومت 28 روزه

 

عمل آوری بتن سبک کفی نیز متنوع می باشد به عنوان مثال، برای نوع خاصی از بتن کفی، بعد از مخلوط کردن مواد اولیه مانند سیمان، آهک، ماسه، مواد منبسط شونده و سایر افزودنی ها، مخلوط در داخل قالب مورد نظر ریخته شده و در دستگاه اتوکلاو قرار می گیرد و بعد طی زمان معینی از دستگاه اتوکلاو خارج می گردید، محصول نهایی بتن سبکی است که دارای شکل مورد نظرو همان قالب می باشد(شکل2).

 این نوع بتن سبک را که پیداش آن به سال 1914 و کشور سوئد می رسد Autoclaved Aerated Concrete (AAC) و یا  Autoclaved Cellular Concrete (ACC)می نامندو کاربرد بسیار وسیعی در 50 سال اخیر در صنعت ساختمان و بویژه در اروپا و آمریکا داشته است.

 این نوع بتن سبک جایگزین مناسبی برای مصالح رایج بنایی مورد استفاده در ساختمان می باشد و می تواند به عنوان قطعاتی در دیوارها، سقف و سایر قسمتهای ساختمان کاربرد داشته باشد. عمده ماده منبسط شونده در تولید این نوع بتن سبک، پودر آلومینیوم می باشد. محصول نهایی که ماده ای منبسط شده است دارای حجمی تقریباً 5 برابر مواد مصرفی می باشد که این خاصیت سبب شده به عنوان مصالحی اقتصادی ودر عین حال کاربردی شناخته شود.

طیف وزنی آنها وابسته به مقدار سیمان و نیز قطر سنگدانه می باشد بطوریکه با استفاده از ماسه هایی با قطر بیشتر محصولی با وزن مخصوص بالا تر تولید می گردد و بالعکس.

خوشبختانه در دهه اخیر در کشور خودمان نیز شاهد تولید، انواع این نوع بتن سبک هستیم و عموماً با نامهایی مانند هبلکس و یا سیفورکس شناخته شده هستند. بیشترین کاربرد آنها در صنعت ساختمان ایران، به عنوان جداکننده هایی است که نقش باربری ندارند، در حالی که امروزه نمونه های جدید تولیدی این محصول، با توجه به وزن پایین و همچنین ماندگاری مناسب، به عنوان نمای ساختمانی و نیز تزیینات داخلی کاربرد دارد.

 

شکل(2): نمونه ای ازبتن AAC یا ACC

 

2- استفاده از سبک دانه:

سبکدانه ها سنگدانه هایی با فضای متخلخل داخلی می باشند.سبکدانه هایی که جهت تولید بتن سبک کاربرد دارند متنوع بوده و هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی وجود دارند؛ از انواع طبیعی آن می توان به سنگدانه هایی مانند:ورمیکولیت، پامیس یا سنگ پا وبرخی سربارهای آتش فشانی اشاره کرد و سبکدانه های مصنوعی، که عمده آنها به شکل گلوله هایی ازجنس خاک رس منبسط شده می باشند. البته سبکدانه هایی بر پایه سیلیس، خاکستربادی وغیره نیز وجود دارندکه با توجه به نوع مواد اولیه و نحوه تولید دارای کاربرد کمتر نسبت به سبکدانه های رسی می باشند. سبکدانه ها رسی با عناوین تجاری مختلف مانند: Argex,fibo,liapor,lecaبه بازارهای بین المللی عرضه میگردد.

 

 

شکل(3): نمونه ای از سبکدانه Leca

 

سبکدانه هایی از این جنس، علاوه بر سبک بودن به سبب شرایط خاص تولیدی ؛ دارای مزایای ویژه ای هستند، که از آن جمله می توان به این موارد اشاره نمود:

-        به عنوان محصولی صنعتی از نظر کیفیت دارای یکنواختی مطلوبی می باشد.

-        مانند سنگدانه های طبیعی محدودیتی از نظر معادن ندارد.

-        فاقد مواد زیان آوری است که ممکن است در سنگدانه های طبیعی باشد و PH آن در حد نرمال و در حدود 7.2 می باشد.

-        به علت قرار گرفتن در معرض حرارت بیش از 1200 درجه سانتی گراد فاقد مواد آلی مضر می باشد.

به دلیل ذکر شده در بند بالا مقاومت مطلوبی در برابر شوکهای حرارتی دارند.

بتن تولیدی با این روش می تواند به صورت سازهای کاربرد داشته باشد به این منظور باید از خمیر سیمان با مقاومت بالا استفاده نمود و به همین منظور در تولید این نوع بتن سبک که کاربرد سازه ای نیز دارد از میکرو سیلیس و کاهنده های آب اختلاط و ترکیبی از سنگدانه و سبک دانه استفاده می شود.

به دلیل کاربرد سازه ای این نوع بتن، به بررسی مختصر ویژگی های آن می پردازیم.

مقاومت بتن سبکدانه نیز با وزن مخصوص آن رابطه ای معکوس دارد که می توانید در نمودار ذیل مشاهده فرمایید:

 

 

نمودار(2): رابطه بین وزن مخصوص بتن سبکدانه و مقاومت فشاری آن

 

از دیگر خواص بتن سبکدانه می توان به مواردی نظیر مقاومت مطلوب در برابر آتش و همچنین یخ زدگی، دارای افت و نیز جمع شدگی بسیار پایین و شکل پذیری کم اشاره نمود، که شرح هر کدام در این صفحات امکان پذیر نیست و به یاری خداوند بررسی خواص و ویژگی بتن سبکدانه که دارای کاربرد سازه ای نیز می باشد به شماره بعد موکول می گردد.

امید است با مطالعه این چند برگ هر چه بیشتر با این نوع بتن کارا آشنا شده باشید.لطفاً انتقادات، سوالات و نظرات خود رابه m.alidousti@construction.st ارسال فرمایید.

 

  نظرات ()
مطالب اخیر کدام بتن سبک عایق تر است 11 سالگی وبلاگ بتن سبک انتخاب ماشین ساز مقاومت در برابر آتش افزایش مقاومت بتن سبک گازی غیر اتوکلاو بلوک های سبک گچی تولید به روش قالبی و یا برشی تفاوت بین خطوط تولید بتن گازی؟ قیمت فروش انواع بتن سبک توسط تولید کنندگان
کلمات کلیدی وبلاگ بتن سبک (٤٦) فوم بتن (٢٧) کیفیت (٢٢) تولید (۱۳) بتن گازی (۱۳) ماشین ساز (۱۳) خط تولید (۱٢) aac (۱٢) لیکا (۱٢) استاندارد (۱۱) سبکدانه (۸) گواهینامه فنی (۸) بتن سبکدانه (٧) بلوک (٧) قیمت (٧) قیمت تمام شده (٦) naac (٦) طرح توجیهی (٥) قالب (٥) مشاوره (٥) عایق (٥) ماشین آلات (٥) خط تولید بتن سبک (٥) میکسر (٥) برش (٥) ماشین سازی (٥) ایستگاه مرکزی (٥) ماشن پرتابل فوم بتن (٤) تولید بتن سبک (٤) پودر آلومینیوم (٤) دستگاه تولید بتن سبک (٤) ظرفیت تولید (٤) کف سازی (٤) بتن سبک سازه ای (٤) تولید کارگاهی (٤) سرمایه گذاری (٤) سرمایه گزاری (٤) سیمان (٤) فروش (٤) تماس (٤) هزینه (٤) پرتابل (۳) اطلاعات (۳) کاهنده آب (۳) سنگ مصنوعی (۳) تخلخل (۳) طرح اختلاط (۳) بلوک سبک (۳) بتن سبک گازی (aac) (۳) دانه بندی (۳) بلوک سبک سیمانی (۳) بین سبک (٢) انتخاب بتن سبک (٢) کارخانه فوم بتن (٢) مقاومت فشاری (٢) کارخانه بتن کفی (٢) بلوک لیکا (٢) قیمت بتن سبک (٢) فوم ژنراتور (٢) کیفیت سیمان (٢) پوکه (٢) مواد کفزا (٢) ماشین آلات بتن (٢) دستگاه پرتابل (٢) مقایسه بتن های سبک (٢) ملات ماسه سیمان (٢) خط تولید مناسب (٢) بتن سبم با کیفیت بالا (٢) بلوک گچی (٢) ملات (٢) قیمت خط تولید بتن سبک (٢) وبلاگ بتن سبک (٢) اجرا در محل (٢) بتن هوادار بدون اتوکلاو (٢) گازی بدون اتوکلاو (٢) بلوک سبک گچی (٢) جذب آب (٢) ملات آماده (٢) ماشن پرتابل فوم بتن رتابل (٢) عمل آوری (٢) سیپورکس (٢) خط تولید کارگاهی (٢) سبکدانه معدنی (٢) تولیدکننده (٢) مصالح (٢) فوم (٢) ماسه (٢) کیفیت آب (٢) هبلکس (٢) بتن هوادار اتوکلاو شده (٢) lightweight concrete (٢) فوق روان کننده (٢) واسطه (٢) افزودنی (٢) امکان سنجی (٢) تولید بلوک (٢) توجیه (٢) چسب (٢) پرلیت (٢) بانک اطلاعاتی (٢) تولید صنعتی (٢) مقاومت (٢) بازار (٢) سایت (٢) وبلاگ (٢) آموزش (٢) آب (٢) تکنولوژی (٢) مشکلات (٢) اخطار (٢) شکایت (٢) سیلیس (٢) نظرسنجی (٢) آلمان (٢) سرمایه (٢) اتوماسیون (٢) مواد اولیه (٢) قطر (۱) ابعاد (۱) گارانتی (۱) راهنمایی (۱) سال نو (۱) کاربرد (۱) راهنما (۱) پنل (۱) آتش فشان (۱) گسل (۱) قدر دانی (۱) کنترل کیفیت (۱) سه فاز (۱) صادرات (۱) آجر (۱) دستگاه (۱) سازه (۱) دعوت (۱) سمینار (۱) اپراتور (۱) آهک (۱) تجهیزات (۱) تحقیقات (۱) یونولیت (۱) سرما (۱) مشتری (۱) پروژه (۱) نمایشگاه (۱) نانو تکنولوژی (۱) کتاب (۱) ساعت (۱) فیلم (۱) زلزله (۱) تصویر (۱) خرید (۱) انتخاب (۱) سختی (۱) مشکل (۱) مسکن (۱) ماشین (۱) جهان (۱) قوانین (۱) سرعت (۱) لینک (۱) وام (۱) اشتغال (۱) تاریخچه (۱) گچ (۱) شیشه (۱) آزمایشگاه (۱) تعمیر (۱) اطلاع رسانی (۱) کفسازی (۱) plant (۱) ph (۱) ضایعات (۱) رس (۱) کارکرده (۱) ضدیخ (۱) اسپانسر (۱) ضخامت (۱) تخفیف (۱) مرکز تحقیقات (۱) رقابت (۱) پاسخ به سوالات (۱) سپاسگزاری (۱) تخم گذار (۱) ایزو (۱) سفال (۱) سبک (۱) افزودنی بتن (۱) محاسن و معایب (۱) دستگاه بلوک زن (۱) رفع عیب (۱) میکروسیلیس (۱) کیفیت بالا (۱) پلی استایرن (۱) پزولان (۱) fly ash (۱) تولیدکنندگان (۱) سرمایه گزار (۱) تک فاز (۱) فهرست بها (۱) الزامات (۱) سانتریفیوژ (۱) هزینه راه اندازی (۱) خط تولید کارکاهی (۱) نوع بنن سبک (۱) بهترین بتن سبک (۱) فوم بتن صنعتی (۱) ََaac (۱) هوادار اتوکلاو شده (۱) نانو فوم (۱) ماده کفزا (۱) اربیل (۱) پومیس (۱) اسکوریا (۱) نظزات (۱) بتن رنگی (۱) نانو کفزا (۱) کفزا شیمیایی (۱) کیفیت ماسه (۱) بتن سبک خشک (۱) قطعات سبک بنایی (۱) dry mix (۱) mortar (۱) leca (۱) خرابی بلوک (۱) بلوک سوراخدار (۱) بدون اتوکلاو (۱) هیدرو (۱) کف ریزی (۱) بلوک سه جداره (۱) بلوک زن (۱) ماشین پرتابل (۱) دستگاه ارزان (۱) مونو پمپ (۱) انتقال بتن سبک (۱) خط تولید aac (۱) بتن هوادار (۱) سنگدانه (۱) رس منبسط شده (۱) قیمت سیمان (۱) مقاومت در برابر آتش (۱) pp (۱) بلوکزن (۱) کارگاهی (۱) نانو باسیل (۱) کاهنده جذب آب (۱) ویکات (۱) non autoclaved aerated concrete (۱) چسب ملات (۱) جمع شدگی (۱) سنگ سبک (۱) نولید (۱) دیوار داخلی (۱) افزایش مقاومت (۱) مواد کمک ساختمانی (۱) ملات آماده و خشک (۱) ملات خشک (۱) گچ سبک (۱) خط دست دوم (۱) سبکدانه صنعتی (۱) ملات آماده لیکا (۱) چسب بلوک (۱) ملات معمولی (۱) دستگاه بلوکزن ثابت (۱) سنگفرش بتنی (۱) کاربرد بتن سبک (۱) قطعات بنایی (۱) هدر رفت انرژی (۱) بتن گازی بدون اتوکلاو (۱) ماینبر (۱) مقاومت فشاری بالا (۱) تقاضای بتن سبک (۱) اقتصاد طرح (۱) پلاسکو (۱) مواد چسباننده (۱) آزمون ویکات (۱) میکسر جدید (۱) هیدراتاسیون (۱) معرفی ماشین سازان (۱) گرانی مصالح (۱) کاهنده آب مصرفی (۱) clc (۱) مواد اولیه بتن سبک (۱) واسطه گری (۱) انواع بتن سبک (۱) ثبت اطلاعات (۱) عرشه فولادی (۱) ملات بتن سبک (۱) سیستم توزین (۱) خودکشش (۱) تائیدیه فنی (۱) دستگاه ساز (۱) کام و زبانه (۱) پوکه صنعتی (۱) بازیافت شیشه (۱) ظرفیت بالا (۱) فروش بتن سبک (۱) cost (۱) دستگاه پرتابل فوم بتن (۱) پمپ بتن سبک (۱) هزینه کم (۱) بتن سیک (۱) آجر و سفال (۱) بلوک سبک بتنی (۱) پوکه معدنی (۱) water conditioner (۱) ماسه سیلیسی (۱) سیلیس میکرونیزه (۱) مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن (۱) بتن کفی (۱) زمان گیرش (۱) بتن اسفنجی (۱) دستگاه تولید فوم بتن (۱) شیب بندی (۱) بتن اسفنحی (۱) icf (۱) صنعتی سازی (۱) بتن های سبک (۱) اولترا سونیک (۱) foam concrete (۱) َََََََبتن هوادار اتوکلاو شده (۱)
دوستان من فن آوری های روز دنیا فن آوری های نوین در صنعت بتن وکیل من آموزش آشپزی پرتال زیگور طراح قالب